Our World

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anime & Manga


3 participanți

    Secrete ascunse de vise

    ~ Amy ~
    ~ Amy ~
    Admin
    Admin


    feminin
    Balanta Mistret
    Mesaje : 2766
    Data de inscriere : 03/06/2010
    Varsta : 28
    Localizare : prin Romania,intr-o localitate plictisitoare

    Secrete ascunse de vise Empty Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de ~ Amy ~ Dum Iul 25, 2010 6:12 pm

    am inceput de curand (ieri mai exact) sa fac un fic si m-am gandit sa-l postez aici.Astept sfaturi,critici si pareri sincere. ^^

    Secrete ascunse de vise

    ~Începutul~

    Toata noaptea m-am invartit prin pat fiindca nu puteam sa dorm.Pe la 8 am am decis sa deschid ochii somnorosi si sa fac un dus.Mi-am ales din dulapul dublu o pereche de pantaloni scurti de culoare albastra si un maieu de culoare neagra,apoi mi-am luat un prosop si m-am indreptat spre baie.Aceasta era destul de spatioasa,cu gresie si faianta de culoare albastru deschis.Dupa ce am facut dusul,m-am imbracat si m-am asezat pe pervarzul ferestrei,privind razele jucause ale soarelui.
    -Copii,la masă!strigă mama din bucătarie.Ea este o femeie dragastoasa,blonda cu ochii verzi ca maslinele si cam mica de statura,dar foarte iubitoare.Pune suflet in tot ce face si de aceea totul ii iese cum isi doreste.
    Am auzit cum mama ne-a strigat sa coboram la masa.M-am uitat la ceas.Era 9 am,adica am pierdut o ora facand dus si visand cu ochii deschisi.
    Am coborat degraba in bucatarie.Eram ultima ca de obicei.Tata –un barbat solid,brunet si cu ochii albastii ca cerul,care daca isi punea ceva in minte cu greu il faceai sa se razgandeasca si foarte protector,mai ales cu fiicele lui- era asezat in capatul mesei,mama era in picioare si ii servea pe Alex –fratele meu mai mare cu doi ani,inalt,brunet cu ochii verzi,ochi pe care i-a mostenit de la mama,el este un frate foarte bun si te ajuta la orice ai nevoie- si pe sora mea Alexis –sora mea mai mare cu un an,care are inaltime medie si este blonda cu ochii albastrii,ochii mosteniti de la tata,dar nu era singurul lucru mostenit de la el,mai avea si incapatanarea lui,dar acesta nu era un defect ci o calitate.M-am asezat si eu,mezina familiei,dar chiar daca eram mezina eram mai inalta decat fratele si sora mea- eram roscata cu ochii albastrii-verzui,subtirica,iar numele meu este Ayumi.Fratele si sora mea semanau cu parintii mei,dar eu semanam mai mult cu bunica mea,Clarisa o femeie simpatica,cu parul alb si cu ochii albastrii-verzui,care in tineretea ei era o fata cu parul roscat,cu multe forme,la fel ca mine,iar din aceasta cauza eram foarte apropiata de ea.In timpul mesei am discutat despre multe lucruri neimportante,chiar banale.Dupa.ce am terminat de mancat,tata a plecat la munca,iar eu si fratii mei am urcat inapoi in camerele noastre pentru a ne pregati sa mergem la bunica
    Odata ajunsa in camera mea m-am indreptat iar spre dulapul mare,facut din lemn si care avea cate o oglinda pe fiecare usa.Mi-am ales de acolo o pereche de blugi negri mulati pe picior,care aveau un lant,un tricou verde cu numele meu scris pe el,deoarece era facut la comanda si cu multe alte desene,apoi am deschis un alt dulap si mi-am ales o pereche de balerini albi cu catarama..Dupa ce m-am incalat m-am indreptat spre noptiera si mi-am luat un colier frumos,din aur care avea initiala numelui meu primit de la bunica mea,anul trecut de ziua mea.Inainte sa cobor m-am uitat pe calendar si am vazut ca este 2 septembrie,ziua mea.”Ce repede trece timpul” ma gandeam eu.Dupa aceea am coborat iar in fata masinii ma aseptau mama,Alex si Alexis.M-am grabit spre ei si acestia m-au imbratisat si mi-au spus “La multi ani!”,apoi ne-am urcat in masina si am plecat spre casa bunicii.
    -Dar tata unde este?o intreb pe mama cu un glas inocent.
    -El...are ceva treaba,dar mi-a spus ca ne vom intalni acolo si ca iti va face o surpriza,imi spune mama cu un ton linistitor,zambind.
    Auzind acest lucru am zambit emotionata si m-am uitat pe fereastra fiind nerabdatoare sa o vad pe bunica.Dupa 30 de minute am ajuns la vila bunicii.Era o vila imensa care avea in jur multe gradinii alcatuite din flori exotice,un teren de fotbal,o piscina si multe alte lucruri frumoasa.Am zarit-o pe bunica in gradina asa ca m-am apropiat repede de ea.
    -Buna,bunico,ii spun cu un glas plin de fericire,imbratisand-o.
    -Buna,draga mea si La multi ani!,imi spuse aceasta fericita,mangaindu-ma pe cap.
    Dupa aceea mama,Alex si Alexis s-au apropiat si ei si au imbratisat-o pe bunica.
    -Mama,nu ne-am vazut demult timp,spune mama imbratisand-o pe bunica zambind.
    -Da,asa este,spune aceasta zambind.Dar Michael unde este?o intreaba pe mama uitandu-se in jur.
    -Pai…a avut ceva de munca,dar a spus ca ne vom intalni aici,spuse mama zambind.
    -Atunci e bine,spuse aceasta uitandu-se la noi fericita.Sa mergem in casa,spune aratand spre casa.
    Apoi am intrat in casa si am inceput sa povestim despre ce am facut de cand nu ne-am vazut.Ma tot plimbam prin casa nerabdatoare fiindca tata nu mai sosea,iar eu eram curioasa ce surpriza imi va face.

    sper sa va placa ^^
    SinQ
    SinQ
    Experienced
    Experienced


    feminin
    Rac Caine
    Mesaje : 971
    Data de inscriere : 01/07/2010
    Varsta : 29

    Secrete ascunse de vise Empty Re: Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de SinQ Dum Iul 25, 2010 11:34 pm

    Let's start:
    Nu mi-a luat mai mult de 5 minute sa o citesc (cu un ochi in TV), greseli de ortografie destul de putine si nevizibile, actiune putin cam grabita, dupa parerea mea (imi place mult descrierea unei persoane, loc, obiect, etc.). La inceput pare destul de dragut, aa, si imi place titlul.
    Mult noroc in continuare si astept ch. 2.
    ~ Amy ~
    ~ Amy ~
    Admin
    Admin


    feminin
    Balanta Mistret
    Mesaje : 2766
    Data de inscriere : 03/06/2010
    Varsta : 28
    Localizare : prin Romania,intr-o localitate plictisitoare

    Secrete ascunse de vise Empty Re: Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de ~ Amy ~ Lun Iul 26, 2010 4:01 am

    am venit cu capitolul 2,sper sa va placa si sper sa-l fac si pe urmatorul tot asa de repede ^^

    ~Surpriza~

    Dupa un timp am auzit zgomote,asa ca m-am indreptat repede spre fereastra.L-am zarit pe tata intr-un Laborghini Gallardo Superleggera negru,cu doua dungi albe nou-nout,aceasta ar fi a cincea masina in acest an,semn ca ar fi incheiat inca o afacere din care ii iese multi bani.
    L-am vazut pe tata coborand din masina cu o cutie mare in mana.Am zambit fericita si in acelasi timp curioasa.Am fugit repede la el si l-am luat in brate,acesta scapand cutia pe jos,auzindu-se un zgomot.
    -Hei,nu ar trebui sa sari asa in bratele cuiva,mai ales daca are ceva in mana,imi spune acesta pe un ton autoritar ridicand cutia de jos.
    -Am inteles,ii spun eu lasandu-mi capul in pamant.
    -Dar astazi esti iertata,spune acesta vazandu-ma.Poftim si “La multi ani!” imi spune acesta imbratisandu-ma apoi dandu-mi cadoul.
    Eram cuprinsa de o fericire nestiuta,iar in acelasi timp eram si curioasa ce se afla in cutie.
    Am intrat impreuna cu tata in casa si apoi m-am repezit repede pe scari,pana am ajuns in camera mea –o camera mare,de culoare albastra,cu un pat de doua persoane,pentru a ma putea odihni mai bine,in partea opusa usii se afla o fereastra mare care dadea pe balcon,locul unde imi petreceam eu noptile cand nu puteam dormi,langa pat se aflau doua noptiere din lemn de brad,iar langa usa se afla un dulap mare,facut si el tot din lemn de brad.In coltul camerei se afla un televizor,cu multe programe,majoritatea de muzica.Am pus cutia pe pat si apoi m-am indreptat spre baie.Baia semana foarte mult cu cea de acasa,adica gresia si faianta erau de culoare albastra,culoarea mea preferata de altfel,acolo se afla o oglinda mare care pe coluri avea un model vechi,dar foarte frumos,un dulapior micut tot din lemn de brad,cabina de dus si o cada mare,cu diferite modele.Dupa ce m-am spalat putin pe fata,m-am intors in camera mea,m-am asezat pe pat si am deschis cutia.Inauntru se afla o chitara acustica,de culoare albastru inchis foarte frumoasa.Fericita am inceput sa cant la ea.
    -Ma bucur ca iti place,spune tata fericit din pragul usii.
    -Cum sa nu-mi placa?il intreb zambind.Te iubesc tata,ii spun apropindu-ma de el si imbratisandu-l.
    -De ce nu vi jos sa ne canti ceva?ma intreaba tata zambind mandru.
    Mi-am luat apoi chitara si am coborat impreuna in sufragerie.Acolo,pe scaun se afla un baiat -roscat,cu ochii verzi ca smaraldul,inalt,tacut si cu un aer misterios care il inconjoara-de vreo cincisprezece ani,cam de-o varsta cu mine,dar pe care nu-l cunosteam.Bunica a observat ca ma uitam curioasa la el.Atunci mi-a facut semn sa merg cu ea in gradina sa ne plimbam putin.
    -Esti fericita,draga mea?ma intreaba aceasta zambind bland.
    -Desigur bunico,ii spun exprimand un entuziasm neobisnuit.
    -Trebuie sa-ti spun ceva,dar nu aici si nu acum.Pot doar sa-ti spun ca acel baiat din sufragerie se numeste Kyle si voi doi va veti cunoaste mai bine maine,imi spuse aceasta parand misterioasa.
    -Si cand imi vei spune?Diseara?o intreb curioasa.
    -Da,draga mea,dar acum trebuie sa ne intoarcem si sa ne canti ceva,zice aceasta fiind inca misterioasa.
    Ne-am intors inapoi in casa.Toti se distrau,inclusiv roscatul,adica Kyle.Bunica mi-a facut semn sa i-au chitara si sa incep sa cant.Am luat-o si m-am asezat pe un fotoliu negru,din piele,apoi am inceput sa cant o melodie mai lenta.Toti si-au indreptat ochii spre mine,ramanand uimiti,chiar daca majoritatea,m-au mai auzit cantand.Eram fericita,simteam ca nimeni si nimic nu ma poate deranja sau sa-mi faca vreun rau.Am continuat asa cateva minute bune.As mai fi cantat,dar bunica m-a oprit si mi-a spus sa nu ma obosesc fiindca mai am ceva de facut.I-am ascultat sfatul si m-am indreptat spre bucatarie pentru a-mi lua un pahar cu suc.Am intins mana dupa pahar,cand am atins o alta mana.Era mana roscatului cu,care nu am schimbat nici o vorba pana atunci.Maine noastre au ramas atinse in timp ce noi ne uitam unul in ochii celuilalt.
    -Ai o voce foarte frumoasa,spuse acesta in cele din urma.
    -Multumesc,spun rosiind putin.
    -Apropo eu sunt Kyle,nu am facut cunostinta pana acum,imi spuse acesta zambind in coltul gurii.
    -Ayumi,incantata,spun afisand un zambet care ar inmuia inima oricui.
    Apoi ne-am retras mainile amandoi,in acelasi timp.
    -Ar trebui sa mergi la liceu de muzica.
    -Pai o sa merg incepand de anul acesta,spun fericita si entuziasmata.
    -Atunci o sa fim colegi,adauga acesta.
    -Ma bucur sa aud asta,spun zambind.
    Apoi ne-am indreptat amandoi in directia sufrageriei,vorbind despre lucruri neimportante. Timpul a zburat pe nesimtite si s-a facut seara.Kyle a plecat,la fel ca parintii mei,iar eu am ramas la bunica,singura,datorita cuvintelor spuse in gradina.Dupa ce am privit luna putin,de pe balconul din camera mea,am cautat-o pe bunica.Aceasta se afla in camera ei –o camera mare,asemanatoare cu a mea,dar totusi diferita-,rasfoind un album cu poze mai vechi.
    -Ai venit,draga mea?ma intreaba,trista evident, inchizand albumul.
    Soeh
    Soeh
    Admin
    Admin


    feminin
    Fecioara Cocos
    Mesaje : 524
    Data de inscriere : 03/06/2010
    Varsta : 30

    Secrete ascunse de vise Empty Re: Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de Soeh Mar Iul 27, 2010 4:07 am

    Păi cum să încep?
    Faţă de primul capitol,ai băgat mai multă descriere decât în primul capitol deşi acţiunea mi se pare grăbită în unele locuri,iar greşeli de tastare nu cred că am văzut sau dacă sunt,probabil că sunt minuscule.Ideea îmi place şi abea aştept să văd ce se întâmplă în continuare.
    ~ Amy ~
    ~ Amy ~
    Admin
    Admin


    feminin
    Balanta Mistret
    Mesaje : 2766
    Data de inscriere : 03/06/2010
    Varsta : 28
    Localizare : prin Romania,intr-o localitate plictisitoare

    Secrete ascunse de vise Empty Re: Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de ~ Amy ~ Lun Aug 16, 2010 4:03 pm

    am venit cu doua capitole ^^ sper sa va placa.

    ~Secretul ~

    Ma asez langa bunica asteptand nerabdatoare sa aflu ce era asa de important incat nu mi-a putut spune mai devreme.
    -Draga mea,ceea ce iti voi spune acum va ramane intre noi doua pana cand vei avea si tu o fiica sau o nepoata cu aceleasi trasaturi ca si noi,imi spune aceasta pe un ton serios.
    -Sigur,bunico,i-am spus privind-o nerabdatoare.
    Aceasta mi-a spus ca familia noastra poseda o mare avere,dar care este blestemata .Manifesterea blestemului consta ca toate fetele care se nasc roscate cu ochii albastrii-verzui,la varsta de 15 ani sa se transforme in creaturi ale noptii,adica in vampiri,dar pot sa continuie sa traiasca ca oamenii,dar in caz ca acestia,oamenii,afla adevarata lor identitate,trebuie sa ii ucida.Totusi acest blestem nu le face nemuritoare,ci la varsta de 80 de ani acestea mor in timp ce asteapta rasaritul.In ciuda povestilor cu vampiri acestia pot fi luati drept oameni si pot iesi ziua fara sa aiba nicio problema.
    Mi-a mai spus ca mai este o familie la fel ca a noastra,Crusso,dar in acea familie blestemul se refera la baieti roscati cu ochii verzi ca smaraldul,cum este si Kyle.
    Mi-a spus si ca pentru ca blestemul sa se rupa,cele doua familii trebuie sa se inteleaga,lucru despre care nicio familie nu vrea sa auda.Mi-a spus ca averea noastre si a celeilalte familii provine din lucruri furate,dar care sunt blestemate ,iar dupa ce le desfacem blestemul,le vindem pe piata neagra.Totodata mi-a spus ca nimeni nu are voie sa ne afle indentitatea si ca este interzis sa discut cu,Kyle si ca l-a invitat la petrecere doar pentru a-l cunoaste,pentru a stii cine imi este dusman.Mi-a spus si ca,Kyle nu stia ca eu am acele puteri,fiindca nu ma cunostea indeajuns,dar isi poate da seama cu usurinta daca stau mai mult de vorba cu el.
    -Dar,bunico,mie nu mi s-a parut un baiat rau,ii spun cu tristete in glas,privind-o in ochii ei cei mari.
    -Niciodata sa nu ai incredere in aparente,mi-a raspuns aceasta intristata.
    Pentru ca nu vroiam sa o vad tristai-am spus sa-mi povesteasca mai departe.
    Mi-a mai spus ca voi avea trei puteri ,diferite de cele ale oricarui vampir,dar asta nu inseamna ca nu ma voi mai antrena la fel ca pana atunci si ca pentru a masca secretul nostru trebuie sa-mi gasesc o slujba profitabila,pentru ca lumea sa nu banuiasca nimic despre adevarata mea identitate.
    Dupa multe alte discutii ascupra acestui subiect,bunica mi-a spus sa ma retrang in camera mea si sa ma odihnesc.
    -Noapte buna,bunico,ii spun pe un ton cald luand-o in brate.Adevarul este ca pe bunica o iubeam cel mai mult.
    -Noapte buna,imi spune acesta zambind bland.
    Dupa aceea m-am intors in camera mea.M-am uitat la ceas si acesta arata ca este miezul noptii,deci ziua mea se incheiase.Fiindca nu vroiam sa ma pun in pat,am iesit pe balcon si am privit luna.Era luna plina si acest lucru ma facea foarte fericita,cu toate ca nu stiam de ce.Brusc am simtit ceva ciudat,ca si cand transformarea despre care vorbea bunica,incepea.





    ~Transformarea~

    Privind luna am simtit ca ceva ciudat,de nedifinit,mi se intampla.M-am gandit cateva secunde apoi mi-am dat seama ca transformarea,despre care vorbea bunica mai devreme, incepea.Un sentiment de frica imbinat cu putina curiozitate ma cuprins.Nu stiam daca sa fiu entuziasmata sau nu de cele ce vor urma.
    Pierduta in gandurile mele am simtit cum parul a inceput sa creasca,ajungand pana in pamant.Atunci m-am indreptat repede spre oglinda din camera.Am observat ca ochii mei, care de obicei erau albastrii-verzui,au capatat o nuanta de albastru cristalin,la fel ca gheata si ca au inceput sa-mi creasca coltii,acestia devenind de trei ori mai mari decat la persoanele obisnuite.
    Simteam ca nu doar fizicul mi s-a schimbat asa ca m-am uitat mai atent in oglinda si am observat-o sclipire care ma facea sa ma intreb daca mai sunt eu aceea persoana a carei reflectie se vedea in oglinda.
    Un zambet mi-a aparut in coltul gurii,dar nu era zambetul meu obisnuit,ci din contra era unul pervers care mi-a demonstrat ca aceea poate arata ca mine,dar nu sunt eu,cel putin asa credeam atunci.
    Dupa cateva clipe am simtit o senzatie total noua pentru mine.Imi era foame,dar nu era o foame obisnuita,vroiam sa beau sange asa ca am deschis usa si am pasit pe coridor in cautarea vreunei persoane care sa faca acea foame sa se opreasca.
    In timp ce mergeam mi-am amintit ca din pacate sau din fericire,nici macar eu nu stiu,bunica le-a dat zi libera tuturor servitorilor asa ca in intreaga casa ne aflam doar noi doua.Atunci am urcat la etaj si m-am indreptat spre camera bunicii.Cand am ajuns in fata usii am observat ca aceasta era intredeschisa ca si cand aceasta ar fi stiut ca o sa merg la ea.Am deschis usa mai larg si am pasit inauntru,uitandu-ma dupa bunica.Am zarit-o pe un fotoliu.Arata de parca astepta ceva.
    -Stiam ca in cele din urma va veni si clipa aceasta,spune bunica priviindu-ma cu blandete.
    In timp ce o priveam simteam fiecare picatura de sange care ii curgea prin vene.In cele din urma nu m-am mai putut controla si m-am napustit asupra bunicii,muscand-o de gat.Am inceput sa-i beau sangele si nu m-am oprit decat cand aceasta nu mai avea nicio picatura in intreg corpul.Cu ultimele ei puteri mi-a indicat noptiera pe care se afla o scrisoare.
    Dupa ce sufletul acesteia a parasit trupul mi-am revenit la normal.Daca nu avea sange pe la gura,iar bunica nu era moarta nu ziceai ca s-a intamplat ceva diferit.Cand am realizat ce am facut am fugit repede la corpul neinsufletit al bunicii si l-am luat in brate in timp ce siroaie de lacrimi mi-au inundat obrajii.Am stat cateva clipe cu corpul acesteia in brate,apoi mi-am sters lacrimile si sangele de la gura si m-am indreptat spre noptiera unde se afla scrisoarea.
    In ea,bunica mi-a descris cele intamplate la transformarea ei,mai exact cum si-a ucis si ea bunica cand era de varsta mea,deoarece nu si-a putut controla setea de sange.
    Mi-a mai spus ca nu am voie sa le fac rau celor nevinovati si ca nu am voie sa spun ce s-a intamplat in acea noapte nimanui,nici macar familiei mele.La sfarsit mi-a spus ca ma iubeste si ca v-a veghea asupra mea de unde va fi.
    -Si eu te iubesc,bunico,spun strangand scrisoarea in pumn.Am distrus-o si apoi am mers la baie pentru a vedea daca am sange pe la gura.Din fericire nu mai avea fiindca m-am sters mai devreme.In privinta hainelor nu puteam face nimic fiindca si ele erau patate cu sange,insa de cand am luat trupul neinsufletit in brate,deci acest lucru nu va fi suspect.
    Am sunat apoi politia si pe familia mea,care au venit repede.Am fost supusa mai multor interogatorii,dar in cele din urma au spus ca bunica a fost ucisa datorita faptului ca in casa a avut loc un jaf,iar eu am fost norocoasa ca nu am mers mai repede altfel as fi murit si eu.Cateva strazi mai in jos au arestat un hot care se pare ca a fost vinovat de jaf si de crima.Eu am ramas surprinsa cand am auzit asta,dar eram fericita ca secretul imi era in siguranta.Parintii m-au dus acasa,dar eu din acea noapte nu am mai fost la fel.

    Continut sponsorizat


    Secrete ascunse de vise Empty Re: Secrete ascunse de vise

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 8:25 pm